خاندان‌های قزلباش و معنی اسامی آنها

این وبی است کلهم آموزشی ، هر آنچه آموخته و تحقیق و یادداشت کرده ام برای شما شرح بیان میکنم. فایلهای آن را برای ثبت نیز آماده کرده ام.

سه شنبه ۰۶ فروردین ۹۸

خاندان‌های قزلباش و معنی اسامی آنها

نویسنده و محقق : اشکان ارشادی 
با ظهور شاه اسماعیل و اعلام مذهب شیعه به عنوان مذهب رسمی ، حجم مهاجرت ترکان از روم «آناتولی ترکیه» به ایران بخصوص آذربایجان زیاد شد. طبق کتب مختلف و همچنین بنا به گفته های فاروق سومر خاندان‌های زیر به ایران آمدند و به ترکمنهای قراقویون و آق قویون لو و دیگر مردم آذربایجان منجمله کردستانی ها و ارمنی ها و طالشی ها و غیره پیوستند.
بهارلو ، استاجلو ، روملو ، تکلو ، شاملو ، افشار و قاجار 
لو و لی پسوند خانوادگی و خاندانی ترکان است پس شاملو یعنی خاندان شام ، روملو یعنی خاندان روم و به همین ترتیب اسامی آنها معنی می‌شود. اما قاجاریه در حقیقت قاچار است و اعراب چون چ نمی نوشتند آن را قاجار ضبط کرده‌اند. قاچار یعنی دونده یا فرار کننده ، این اسم قاچ از مصدر قاچماخ و پسوند  ار   که اسم فاعل ساز است می آید.
افشار را اوشار هم گفته‌اند ، اوش یا اوچ به معنی عدد سه و یا آنکه اوچ و اوش از مصدر اوچماخ و پسوند فاعلساز می آید، پس دارای دو معنا میشود. برخی طایفه افشار را کرد می دانند ولی به عقیده من کردهای افشار متفاوت از ترکان افشار هستند. نادر را امروزه تردید دارند که آیا کرد بوده؟ یا ترک ؟ بعقیده من از آنجا که سپاهیانی از ترک و ازبک و ترکمن داشته و حتی آنان را در کرمانشاه و کردستان استقرار می داده و از طایفه قرخلو بوده باید ترک باشد معهذا برخی وی را کرد می دانند.
در مورد نادر باید بگویم که جنایاتِ بس هولناکی در خود ایران انجام داده و ارزش دعوا میان کُرد و ترک را بر سر هویت وی ندارد.

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.